تبلیغات
بازار سهام - کدام شرکت بیشترین و کدام کمترین سود را داد؟
 
بازار سهام
Free Trade
                                                        
درباره سایت

آخرین خبرها و تحلیل ها را از بورس تهران اعلام می كنیم و اس ام اس پیشنهاد خرید و فروش روزانه به صورت رایگان ارسال می كنیم.
از گروه وبسایت های "دروازه تجارت" هستیم
مدیر سایت : mohsen ehtesham
نویسندگان
گزارش جالب!
بیشترین سود و کمترین سود شرکت های بورسی
در میان 241 شركتی كه بیش از 10 هزار میلیارد تومان سود در مجامع‌ چهار ماه اول سال تقسیم كردند26 شركت بین 100 تا 600 تومان و 24 شركت كمتر از 10 تومان سود برای هر سهم خود كنار گذاشتند.
امسال فصل مجامع شركت‌های بورسی با همه تلخ و شیرین‌ها و حرف و حدیث‌ها و در سایه افت قیمت اكثر سهام در تابلوهای معاملات بورس به پایان رسید. 
در این فصل كه پایان آن 31تیرماه بود به جز یك شركت یعنی پست بانك كه همچنان درگیر و دار مدیریت است و نتوانسته مجمعی را برگزار كند، همه شركت‌هایی كه دارای سال مالی 29 اسفند 89 بودند،اقدام به برگزاری مجمع سالانه كرده و در برابر عدم تقسیم سود تعدادی از شركت‌ها مانند صدرا، عمده شركت‌ها حداقل و حداكثر سودی را برای هر سهم كنار گذاشتند. 

*74 درصد از سودهای محقق شده تقسیم شد 

براساس این گزارش، در حالی سود محقق شده 241 شركت از 342 شركت بزرگ و كوچك در پایان تیرماه بالغ بر 13 هزار و 401 میلیارد تومان بود كه از این حجم سود بیش از 10 هزار میلیارد تومان یعنی 74.5 درصد از سود به دست آمده بین سهامداران تقسیم شد یا در آینده و حداكثر طی 8 ماه بعد از برگزاری مجمع بین سهامداران توزیع خواهد شد. 

*شركت هایی كه بالاترین سود را دادند 

بررسی‌های فارس از جزئیات این حجم از تقسیم سود شركت‌ها كه در دنیا جزء بالاترین ارقام در توزیع سود بشمار می‌رود و در نوع خود نه یك نقطه قوت بلكه یك ضعف برای شركت‌ها محسوب می‌شود (به دلیل خروج نقدینگی از شركت ها) نشان می‌دهد، 16 شركت بزرگ و كوچك ، توزیع سود بیش از200 و حداكثر 600 تومانی را برای هر سهم خود تصویب كرده‌اند. 
در این میان این تعداد شركت، باز هم سیمان قائن به مانند سال‌های گذشته بالاترین رقم توزیع سود سالانه برای هر سهم را به خود اختصاص داد و مجمع این شركت برای هر سهم 600 تومان توزیع سود یا همان DPS را منظور كرد. 
بعد از این شركت هم شركت‌های سینا دارو با 478 تومان، دارو رازك با 400، خدمات انفورماتیك با 340، سیمان بهبهان با 320 و ایران ترانسفو با 300 تومان بالاترین مبلغ توزیع سود را تصویب كرده‌اند. 
10 شركت نفت بهران، پتروشیمی خارك، قند اصفهان، ملی مس، ایران، ایران یاسا،سیمان كردستان، دارو زاهروی، سیمان اصفهان، صنایع شیمیایی ایران و پیاذر هم بین 267 تا 200 تومان سود به ازای هر سهم را كنار گذاشتند و در رتبه‌های بعدی ایستادند. 
در ادامه هم شركت‌های مگسال، سیمان دارو، سیمان هرمزگان، سیمان فارس، معدنی املاح ایران، مواد دارو پخش، سازه پویش، خاك چینی ایران، گل گهر، قند نقش جهان و داملران، سیمان دورود، نیرو كلر، البرز دارو، معدنی باما، دارو اسوه، پتروشیمی فناوران، حمل و نقل پتروشیمی، دارو فارابی، كالسیمین، دارو ابوریحان، دارو اكسیر، سیمان شاهرود، سیمان كرمان، فروسیلیس ایران و سیمان مازندران هم 26 شركتی بودند كه بین 195 تا حداقل 100 تومان سود به هر سهم را توزیع كرده و یا خواهند كرد. 

*پایین‌ترین رقم تقسیم سود 

در برابر 42شركتی كه بالاترین رقم توزیع سود دهی سهم را مصوب كردند، شركت‌هایی هم با تصویب حداقل سود موجب نارضایتی سهامداران خود شدند. 
این تقسیم حداقلی سود كه طبق قانون تجارت نباید كمتر از 10 درصد سود به دست آمده و سود قابل توزیع باشد، عمدتا ناشی از عدم توان مالی شركت ها است. 
بر این اساس،‌شركت فرآورده‌های نسوز آذر با تویع سود 4 ریال از 39 ریال سود واقعی برای هر سهم درصدر این گروه از شركت‌‌ها ایستاد و به همان توزیع سود حداقل 10 درصدی بسنده كرد.شركت پلاسكوكار سایپا هم در برابر تحقق درآمد 152 ریالی برای هر سهم در نهایت 16 ریال سود برای هر سهم در نظر گرفت. 
شركـت‌های مـحور خـودرو، بـیمه‌آسیا، گسـترش سـرمایه‌گـذاری ایـران خـودرو، بانك صادرات، پـالایشـگاه تـبریـز، سرمایه‌گذاری آتیه دماوند، ایران گچ، پارس مینو و روزدارو هم به ترتیب 23،28،31،34،35،40،40 و 41 ریال سود دادند. 
بعد از این 11 شركت، شركت‌های لبنیات كالبر، نورد‌آلومینیوم، ریخته‌گری تراكتورسازی، بانك تجارت، شیشه و گاز، پارس خودرو،‌فارسیت درود، مس باهنر، تهران شیمی و بانك ملت قرار دارند كه بین 50 تا 90 ریال سود را برای توزیع سود منظور كردند. 
شركت‌‌های كاشی پارس، فنرسازی خاور، سیمان صوفیان، سیمان شمال، ماشین‌سازی نیرومحركه، رادیاتور ایران، آبسال، كاشی سعدی، نفت پارس، داده‌پردازی ایران، درخشان تهران، سیمان شرق، كابل‌های شهید قندی، شیشه دارویی رازی، موتورسازان تراكتورسازی، شیمیایی سینا، پارس شهاب، رنگین، ایران مرینوس، مارگارین، نصیر ماشین، لاستیك سهند، خدمات كشاورزی، چرخشگر، آبادگران، پشم شیشه ایران، شاهد، تایدواتر و سرمایه‌گذاری سپه هم با توزیع سود 10 تا 19 تومانی در گروه شركت‌های قرار گرفتند كه پایین ترین مبلغ توزیع سود را تصویب كردند. 

*شركت‌های بزرگ چقدر سود دارند؟ 

علاوه بر شركت‌های بزرگی چون ملی مس، گل گهر، پتروشیمی فناوران و فولاد خوزستان كه 225، 140، 120 و 90 تومان سود توزیع كردند و همچنین شركت‌های بیمه آسیا، بانك صادرات،پالایشگاه تبریز، بانك تجارت و بانك ملت كه كمترین سود را تقسیم كردند شركت‌های چادرملو و گروه بهمن با 60 و 58 تومان، بانك كارآفرین، سایپا ، سرمایه‌گذاری غدیر و پالایشگاه اصفهان هر كدام با 50 تومان ، مخابرات با 43 تومان، سرمایه‌گذاری سایپا با حدود 30 تومان، بانك پارسیان با 37 تومان، مپنا و بانك سینا هر یك با بیش از 33 تومان، حفاری شمال و فولاد مباركه با 32 و 30 تومان و ایران خودرو با 20 تومان توزیع سود، مجمع سال جاری را به پایان رساندند. 

گزارش از علی رضایی زاده 
نوع مطلب : خبر، 
برچسب ها :